Důvěřuj, ale prověřuj

Hlavní stránka / Bezpečí / Důvěřuj, ale prověřuj

15.1.2020

Důvěřuj, ale prověřuj Dostal jsi za úkol vypracovat referát, a tak si prostě sedneš k internetu… Něco zkopíruješ, něco trochu přepíšeš, upravíš a dílo je na světě… Ale co je psáno, nemusí být dáno. Občas je dobré prověřovat zdroje a taky zapojit vlastní rozum !

Internet je jedno velké bludiště. Ano , najdeš na něm obrovské množství informací, například  kdy v novověké Evropě proběhl první pohřeb žehem nebo kdo je žijícím potomkem posledního českého krále. A navíc, nemusíš ani nikam chodit, stačí zapnout počítač a surfovat. Jenomže není stránka jako stránka.

Najít můžeš internetové encyklopedie a slovníky, které přinášejí věrohodné a objektivní informace sestavené odborníky, ale taky manipulativní stránky, které jsou sestavené „na zakázku“ a sledují různé, na první pohled nejasné politické, reklamní či jiné cíle.

Wikipedie

Snad každý student dnes používá Wikipedii. Je to úžasný projekt, na kterém dobrovolně spolupracuje mnoho lidí z celého světa a díky kterému se podařilo svépomocí shromáždit obdivuhodné množství informací. Informační zdroj je to nedocenitelný, dobrovolnost a otevřenost má však bohužel také svou stinnou stránku. Právě kvůli tomu, že do stránek na Wikipedii může zasahovat úplně každý, se na ní objevují nejen chyby, ale někdy dokonce i záměrné manipulace s texty.

 

I redaktoři novin jsou jen lidé…

To vše samozřejmě neplatí pouze pro internetové zdroje. Člověk má sice tendenci považovat tištěné noviny, časopisy či knihy za důvěryhodnější, ale trocha obezřetnosti je dobrá i v jejich případě.

Většina českých i zahraničních novin je nějakým způsobem názorově orientována a řídí je, vlastní a píšou konkrétní lidé, což se na podobě předkládaných zpráv může značně podepsat.  Proto je dobré se vždycky zamyslet nad tím, jakým způsobem autor přistupuje k faktům, zda a jakým způsobem argumentuje, co mohl svým textem zamýšlet…

Je jasné, že nemůžeš dohledávat a ověřovat všechno, co se někde dočteš či doslechneš, ale je zdravé k věcem přistupovat s lehkou nedůvěrou. Začít můžeš třeba právě u tohoto diáře.

Zaujatě či nezaujatě o Wikipedii?

 

Kombinovaná výuka (Khanova škola):

(můžeš si zapnout české titulky)

Materiály na Khanově škole jsou vždy ověřené a bez obav je můžeš využívat pro domácí přípravu nebo ve škole se svým učitelem. Web Khanovy školy


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.