Jak dobře a pohodlně nakoupit na internetu?

Hlavní stránka / Bezpečí / Jak dobře a pohodlně nakoupit na internetu?

12.3.2021

Jak dobře a pohodlně nakoupit na internetu? Kdo dnes nenakupuje na internetu, jako by byl z jiného století. Koupit si nové oblečení nebo objednat stylový notebook či tablet můžeš na webu na pár kliknutí. Odpadne tak otravné a zdlouhavé pobíhání po obchodech, zboží si můžeš nechat dovézt až domů nebo si ho v kamenném obchodě pouze vyzvednout.

Na druhou stranu se skvělá koupě může někdy proměnit v noční můru a místo úžasných nových bot zbyde jen prázdná peněženka.

Jak se tedy nenechat na netu nachytat? Stejně jako v běžných obchodech i na internetu je třeba dávat si pozor na podvodníky. Jako riskuješ při koupi mobilu na ulici od překupníka, stejně tak můžeš riskovat při nákupu na neprověřené internetové stránce plné lákavých nabídek na extra levné zboží.

Jak poznám bezpečný e-shop?

Podívej se e-shopu nejdřív trošku na zoubek. Nejlepší ze všeho je vlastní dobrá zkušenost nebo doporučení kamarádů a známých. Stejně tak ti můžou „poradit“ další nakupující přímo na internetu v diskuzích nebo na portálech, které se zabývají hodnocením e-shopů. Podívej se na vzhled samotných internetových stránek, texty a možnosti platby. Zjisti si vždy základní informace o prodávajícím – zejména údaje o jeho sídle, identifikačním čísle (zda skutečně existuje), dost důležité jsou také kontakty pro případ reklamace. Prostuduj si obchodní podmínky – informace o ceně a způsobu platby, o dodacích podmínkách, právech a povinnostech a ochraně osobních údajů. Vždy upřednostni obchodníka, který tě o těchto podmínkách řádně informuje.

Podívej se na stránkách obchodu po logu certifikátu APEK (Asociace pro elektronickou komerci) nebo SAOP (Spotřebitelský audit obchodních podmínek). Pokud je e-shop má, určitě je nebude nikde schovávat.

Zaplatit předem? Ano, či ne?

Chce po tobě obchodník platbu jedině a pouze předem? Potom rozhodně zbystři! Drtivá většina obchodů nabízí různé druhy platby, především platbu převodem a na dobírku. Dobře si rozmysli způsob platby, a pokud objednáváš u daného obchodu poprvé, může být dobírka či osobní odběr bezpečnější volbou. A pamatuj, nejnižší cena nemusí hned znamenat výhru.

Zboží mi nevyhovuje, chci ho vrátit!

Na obrázku bylo tričko úžasné, ale realita je jiná? Pro tento a další případ máš právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů od koupě a následně zboží vrátit. Schovávej si proto kopie všech dokladů o koupi – fakturu, objednávku, potvrzení nákupu, všeobecné obchodní podmínky, případně i popis daného zboží – ať se máš čím ohánět v případě možného sporu.

Ale pozor! Nezapomeň, že e-shop není půjčovna, a pokud zboží opotřebuješ nebo poničíš,  peníze zpátky nedostaneš!

Jak se chovat při nákupu na internetu

Pozor také na osobní údaje!


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.