Vybalancuj rozpočet

Hlavní stránka / Peníze / Vybalancuj rozpočet

2.11.2020

Vybalancuj rozpočet Každý člověk má spoustu přání. A protože některá jsou materiální, je nutné si čas od času položit otázku: „Můžu si tu věc nebo ten zážitek dovolit?“ Abys dokázal sám sobě odpovědět, je potřeba se zamyslet nad tím, kolik utrácíš a kolik vyděláváš, resp. jaké dostáváš kapesné – jinak řečeno zamyslet se nad svými příjmy a výdaji.

Rozpočet? Nic složitého…  

Abys zjistil, jestli máš peníze na nákup toho, co si přeješ, je docela praktické sestavit si rozpočet. Rozpočet neboli bilance příjmů a výdajů se zpravidla vytváří na kalendářní měsíc.

Ideál, protože to dobře vyšlo. Rodina má přebytkový rozpočet – dokáže spořit. Takhle by to mělo být. Neměl bys utratit všechny peníze, co dostaneš do ruky ještě ten měsíc, ale něco si schovávat na horší časy. Co když budeš třeba do hudebky potřebovat novou, lepší kytaru a rodiče ti odmítnou přispět? Kde bys na ni vzal?

Ať už je tvůj záměr jakýkoliv - od nákupu nového trička přes uspořádání narozeninového mejdanu až po koupi nového kola - musíš se zamyslet nad tím, jak ho budeš financovat. Máš dvě základní možnosti: buď spořit, dokud nebudeš mít potřebnou částku, anebo si půjčit. Půjčku si ale vždycky důkladně promysli, viz článek Kolik stojí peníze.

 

 

 

Když to není ideál

Když v rozpočtu převyšují výdaje (rozpočet je schodkový), dostává se člověk pomalu do maléru. Jsou dvě možnosti, jak ho vyřešit: zvýšením měsíčních příjmů (přibrat novou práci/brigádu), či snížením měsíčních výdajů (o ty, které nejsou nezbytné).

Pár tipů obrazem:


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.