Jak bezproblémově nakoupit online

Hlavní stránka / Právo / Jak bezproblémově nakoupit online

25.9.2021

Jak bezproblémově nakoupit online Kdo dnes nenakupuje na internetu, jako by byl z jiného století. Díky nákupu online odpadne pobíhání po obchodech, zboží si můžeš nechat dovézt až domů nebo si ho v kamenném obchodě pouze vyzvednout. Na druhou stranu se skvělá koupě může někdy proměnit v noční můru...

Jak se tedy nenechat nachytat? Stejně jako v běžných obchodech, i na internetu je třeba dávat si pozor na podvodníky, např. neprověřené internetové stránky plné lákavých nabídek na extra levné zboží.

Jak poznám bezpečný e-shop?

  • Podívej se e-shopu nejdřív trošku na zoubek. Nejlepší ze všeho je vlastní dobrá zkušenost nebo doporučení kamarádů a známých. Koukni na diskuse nebo portály, které se zabývají hodnocením e-shopů.
  • Zjisti si vždy základní informace o prodávajícím – zejména údaje o jeho sídle, identifikačním čísle (zda skutečně existuje), dost důležité jsou také kontakty pro případ reklamace.
  • Vždy upřednostni obchodníka, který řádně informuje o ceně a způsobu platby, o dodacích podmínkách, právech a povinnostech a ochraně osobních údajů.

Podívej se na stránkách obchodu po logu certifikátu APEK (Asociace pro elektronickou komerci).

Zaplatit předem? Ano, či ne?

Při platbě si dobře rozmysli způsob (předem anebo při převzetí zboží). Pokud objednáváš u daného obchodu poprvé, je bezpečnější platit až při převzetí.

Tip: Pokud jsi platil u obchodníka kartou, a ten si strhl něco navíc nebo třeba nevrátil peníze za nedodané zboží, je možné transakci bez odkladu reklamovat u tvojí banky, která by ti měla peníze zase vrátit na účet - říká se tomu chargeback. Tato ochrana funguje např. i u internetového platebního systému Paypal a u dalších podobných „virtuálních peněženek“.

Zboží mi nevyhovuje, chci ho vrátit!

Na obrázku bylo tričko úžasné, ale realita je jiná? Při nákupu v e-shopu máš až na několik výjimek, právo do 14 dnů odstoupit od smlouvy a zboží vrátit. Schovávej si proto kopie všech dokladů o koupi – fakturu, objednávku, potvrzení nákupu, všeobecné obchodní podmínky, případně i popis daného zboží – ať se máš čím ohánět v případě možného sporu.

Nezapomeň, že e-shop není půjčovna, a pokud zboží opotřebuješ nebo poničíš, peníze zpátky nedostaneš!

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.