Finanční podvody ve virtuální realitě

Hlavní stránka / Bezpečí / Finanční podvody ve virtuální realitě

12.3.2023

Finanční podvody ve virtuální realitě Tvoji rodiče si nejspíš ještě dobře pamatují dobu, kdy chodili účty platit na poštu, vyplňovali složenky a přešlapovali ve frontě. Díky internetu dnes ale stačí sednout si k počítači, naťukat přihlašovací údaje a zaplatit prostřednictvím internetbankingu.

Internetové bankovnictví je nekonečně praktické, ale pokud nedodržíš základní bezpečnostní pravidla, můžeš velmi snadno přijít o všechno. A pokud máš navíc povolené přečerpání účtu, může tě nezvaný návštěvník nejen oškubat, ale i pěkně zadlužit. Nikdy a za žádných okolností proto nikomu neposkytuj své přihlašovací údaje a hesla.

Phishing neboli rhybaření

Stačí malá neopatrnost a můžeš skončit s vykradeným účtem. Nejznámějším způsobem, jak někoho vybrakovat, je phishing. Zloděj se snaží z majitele účtu vylákat různé údaje, aby se do jeho konta mohl snadno nabourat. Nejčastěji má tento podvod podobu e-mailu – podvodník se například představí jako zástupce banky a odvolává se na bezpečnost tvého účtu. Takže ti například napíše, abys pro ověření svého účtu kliknul na nějaký odkaz, který vypadá naprosto stejně jako webové stránky tvojí banky. Je to však hozená návnada, a pokud se na takové stránce přihlásíš a zadáš tam své údaje, podvodník získá přístup k tvému účtu. Rhyba se chytila!

Velké dědictví

Dalším známým způsobem, jak vylákat z nebožáků peníze, jsou takzvané nigerijské dopisy. Scénář je vždy stejný. Šťastný dědic rodinného jmění, bankovní pracovník anebo syn ministra odněkud z Nigérie … prostě „ti všichni“ touží podělit se s tebou o nesmírné bohatství. Než ti však z tohoto pohádkového jmění budou moci odsypat, potřebují maličkost – zaplatit určitý poplatek. A právě s tím máš pomoci ty.

Na tyhle e-maily nepomůžou žádné antivirové programy, ale zdravý selský rozum. Proto kdyby ti někdy psal nigerijský král a ty jsi uvěřil, že ti daruje své miliony, raději se pořádně štípni do tváře.

Zde jsou podrobnosti k bezpečnosti a některé ukázky smutných story:

http://www.bezpecne-online.cz/pro-ucitele-a-rodice/internetove-bankovnictvi.html

Pozor na podvodníky na internetu!


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.