Finanční podvody ve virtuální realitě II

Hlavní stránka / Bezpečí / Finanční podvody ve virtuální realitě II

4.5.2023

Finanční podvody ve virtuální realitě II Slyšel jsi o případech podvodů s platebními kartami nebo jiných podvodech spojených s internetovými obchody či platbami na internetu nebo přes mobilní telefon? Pokud ne tak čti pozorně dál.

Podvodné loterie

Podvodné loterie jsou druhem podvodu, kdy vám přijde e-mail s oznámením o výhře vysoké částky v eurech, dolarech nebo v jiné zajímavě měně. Máte okamžitě kontaktovat odesílatele – provozovatele loterie. Ten vám pak bez okolků sdělí, že vám výhru vyplatí jen v případě, že zaplatíte dopředu manipulační poplatek (někdy i ve výši mnoha desítek tisíc korun). I kdybyste tento poplatek zaplatili, nic nedostane a o výhře ani odesílateli už nikdy neuslyšíte…

Stahování vyzvánění, hudby nebo obrázků do mobilu

Přijde vám SMS, že si můžete stáhnout nové vyzvánění „zdarma“, podmínky v SMS jsou ale nejasné, vy kliknete na „další informace“ a rázem máte za stržený kredit stažené zvonění, které jste ani nechtěli. Zdarma je bohužel jiné, na které jste zrovna nenarazili.

Nigerijský dopis neboli SCAM 419

Emailem vás osloví neznámý člověk ze zahraničí, že zdědil, získal nebo dokonce spravuje něčí majetek ve výši několika desítek miliónů dolarů a potřebuje pomoc při jeho převodu ze země. Za to je slíbená tučná odměna ve výši několika desítek procent z celkové částky. Princip podvodu spočívá v tom, že po vás neustále chtějí platit nečekané administrativní poplatky a převod majetku se stále oddaluje.

Techniky podvodných vylákání a příklady z praxe:


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.