Galerie nebo skutečný obchod?

Hlavní stránka / Bezpečí / Galerie nebo skutečný obchod?

5.2.2023

Galerie nebo skutečný obchod? Je důležité vědět, od koho nakupuješ? Jistě. Pošleš někomu peníze nebo své osobní údaje, a to jsou velmi důležité věci.

Existují e-shopy, které se tváří jako české, a Češi je také mohou provozovat, ale když věnuješ pár vteřin kliknutí na Všeobecné obchodní podmínky, zjistíš, že jsou označeny jako „internetové galerie“ a že ve skutečnosti nenakupuješ od českého podnikatele, ale že český podnikatel jen zprostředkovává nákup od nějakého zahraničního subjektu, především z Číny. A když se něco pokazí (přijde něco jiného, než sis objednal/a, nepřijde nic, rozbije se to atd.), tak máš vše řešit s oním zahraničním prodejcem. Což může být problém – Evropské spotřebitelské centrum zná řadu lidí, kteří takhle naletěli a nemohou se domoci výměny zboží nebo vrácení peněz.

Každý nákup si dobře promysli. Pokud na daném webu nakupuješ poprvé, vždy si na internetu vyhledej recenze ostatních uživatelů, podívej se do Všeobecných obchodních podmínek e-shopu, na možné způsoby platby atp. Prostě se snaž zjistit maximum, než si cokoli objednáš – může to být třeba i jen nějaká služba na zkoušku, třeba členství v internetové seznamce.

Na www.evropskyspotrebitel.cz taky najdeš víc informací o tom, jak se vyhnout podvodu, jaké jsou bezpečné a méně bezpečné způsoby platby na in­ternetu a tak dále. A na www.coi.cz/rizikove-internetove-obchody najdes přímo databázi rizikových obchodů včetně pár rad pro výběr důvěryhodného internetového obchodu.

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.