Internetové seznamky

Hlavní stránka / Bezpečí / Internetové seznamky

17.1.2023

Internetové seznamky Život je plný báječných příležitostí – třeba k seznámení. A přes internet je to tak snadné, že? Zaregistruješ se, přijdou nějaké nabídky, ty si vybereš a už můžeš randit. Jenže pozor! Skrývá se v tom spousta nástrah, takže opatrně.

KOMU SDĚLUJEŠ SVÉ INTIMNOSTI?

Nedávno jedna velká americká se­znamka podlehla ataku hackerů a údaje z profilů milionů uživate­lů se objevily na internetu volně ke stažení. Jednalo se ale o velmi citlivé údaje. Když se chce člověk s někým seznámit, musí o sobě něco prozradit, například svoji se­xuální orientaci nebo to, jestli má zájem o zálety mimo své manžel­ské či partnerské vztahy.

Dej tedy pozor, komu a co na internetu sděluješ. Seznam se s podmínkami ochrany osobních údajů u příslušného provozovate­le a především si předem co nejlíp ověř, do jaké mír y je provozovatel důvěryhodný. Zveřejňuje seznam­ka přesná a úplná data o tom, kdo ji provozuje? Jaké jsou zkušenosti uživatelů, kteří se zde registrovali před tebou? To za prvé.

JSI VIP ČLEN?

A za druhé, vždy si dobře promysli, k čemu se při registraci na on-line seznamce zavazuješ. Můžeš být totiž následně dost překvapen částkou, kterou máš nakonec zaplatit. Můžeš narazit na seznamovací servery psané v češtině, ale provozované společnostmi z jiných zemí EU, které nabízejí placené formy členství, například krátkodobé levné VIP členství. VIP… To zní lákavě, ale pozor! VIP členství je levné jen na první měsíc či dva a pak se někdy automaticky prodlouží s tím, že za další tři měsíce zaplatíš i několik tisíc korun, které ti seznamka strhne z platební karty. To si ověř ve smluvních podmínkách a dobře promysli.

A při tom přemýšlení zajdi někam mezi lidi – možná tam někde venku potkáš někoho, kdo čeká právě na tebe.

Když budeš mít problém se seznamkou z jiné země EU, Norska nebo Islandu, pomůže ti Evropské spotřebitelské cen­trum. Na www.evropskyspotrebitel.cz taky najdeš víc informací o tom, jak se vyhnout podvodu, jaké jsou bezpečné a méně bezpečné způsoby platby na in­ternetu a tak dále.

7 TIPŮ NA SEZNAMOVÁNÍ

  1. Cizí člověk je cizí on-line i na ulici. A stejně tak může být i nebezpečný. V on-line prostoru možná ještě víc, protože ho přímo nevidíte.
  2. Může klidně lhát a vydávat se za někoho jiného. Stejně jako vy.
  3. Chcete mít aspoň malou jistotu? Průběžně svou novou známost testujte. Ptejte se například opakovaně na detaily. Ty se při lhaní špatně pamatují.
  4. Citlivé a osobní informace (bydliště, práce, příjmy, vztahy) si nechte pro sebe.
  5. Erotické fotky a videa na internet nepatří. Nikdy. Opravdu nikdy! Riskujete i u toho, koho dobře znáte, natož jde-li o někoho, koho jste nikdy nepotkali.
  6. Plánujete kafe? Společnou akci? Nebo dokonce rande? Sejděte se na veřejném místě plném lidí. Kdyby se situace vymkla kontrole, budete mít větší šanci na bezpečný odchod.
  7. Vezměte si garde. Ideálně někoho zkušenějšího. A o schůzce řeknete předem někomu blízkému.


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.