Jak je to se stahováním

Hlavní stránka / Bezpečí / Jak je to se stahováním

6.2.2023

Jak je to se stahováním Představ si, že slyšíš v rádiu písničku, která se ti zalíbí, a chceš si ji poslechnout znovu. Rád by sis ji stáhl a nahrál do mobilu. Kde a jak to ale udělat, abys při tom neporušil zákon?

Co je a co není legální?

Stahování hudby i videa (filmů) chráněných autorským zákonem z internetu je za určitých podmínek legální. Podle autorského zákona má každý právo pořídit si jednu kopii autorského díla, kterou bude používat výhradně pro vlastní potřeby.

To ovšem neplatí o stahování jakéhokoliv softwaru – u toho je stahování nelegální vždy, pokud se nejedná o freeware, open-source či jiné specifické licence.                                   

To, že je na internetu některé dílo volně přístupné (například amatérské video, které natočil tvůj kamarád, nebo hudební nahrávka školní kapely), ještě neznamená, že s ním můžeš nakládat zcela libovolně. I tato díla podléhají ochraně autorského zákona a platí pro ně stejná omezení jako pro jakoukoliv jinou hudbu či video. Není tedy možné je bez souhlasu autora  dále veřejně šířit.

YouTube

YouTube určitě znáš. Najdeš tam spoustu písniček, skvělá videa a nejeden celý film. Jak je to ale na tomto serveru se stahováním? Pokud videa na YouTube pouze sleduješ, nehrozí ti žádná pokuta. Jinak by tomu však bylo, kdyby ses rozhodl video stáhnout. To totiž YouTube zakazuje, protože je určen pouze a výhradně pro prohlížení umístěných souborů.

Pokud si chceš písničku stáhnout a zároveň přispět svému oblíbenému interpretovi, navštiv nějaký z internetových obchodů s hudbou, například iTunes, Spotify nebo Supraphonline. Některé kapely to umožňují přímo na svých webových stránkách, což má tu výhodu, že tvé peníze snáz doputují přímo k interpretovi a „nevytrácí se“ po cestě.

Torrent

Torrent je název souboru (s koncovkou .torrent), který tě pomocí speciálních programů připojí na server, ze kterého můžeš stahovat. Podstatou torrentů je stahování a sdílení zároveň. Takže když něco stahuješ přes torrenty, zároveň sdílíš tu část, kterou už máš staženou. V tu chvíli porušuješ zákon. Ve sdílení je problém, takže torrenty taky ne-e.

Podle skutečné události: Sdílením to začalo, sdílením to může skončit


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.