Obaly ke čtení

Hlavní stránka / Bezpečí / Obaly ke čtení

4.4.2023

Obaly ke čtení Na prodávaných výrobcích se často vyskytují nejrůznější loga a značky. Víš, co značí? Ne všechny značky vypovídají o garantované kvalitě výrobku.

Některé značky informují o tom, jaké povinnosti splňuje výrobek či obal nebo z jakého
materiálu je vyroben. Například:

Energetický štítek najdeš na elektrospotřebičích. Udává základní informace o výrobku, jeho energetické náročnosti, spotřebě a hlučnosti. Od roku 2021 se u vybraných skupin spotřebičů postupně mění zařazení do tříd energetické účinnosti na rozmezí A - G (už ne A+++ až E), aby na třídu A do budoucna dosáhly jen opravdu nejúspornější spotřebiče.

Co všechno se mění na energetickém štítku? Shlédni krátké video:

Jiné značky vypovídají o tom, jaké standardy a zásady se výrobce dobrovolně zavázal dodržovat. Sem patří různé certifikáty:

Více informací také na: https://www.veronica.cz/ekoznaceni-vyrobku

Kolik toho výrobky a služby sežerou?

Napadlo tě někdy, kolik energie, vody a surovin se spotřebuje třeba na výrobu cihly, pneumatiky nebo špaget? A jak moc na to doplatí životní prostředí? O tom všem se dozvíš z EPD (celým názvem „environmentální prohlášení o produktu“), které vypovídá o vlivu výrobku nebo služby na životní prostředí. Můžeš hledat například v české databázi EPD na www.cenia.cz/epd nebo v jedné z mezinárodních databází na www.environdec.com.

 

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.