Co všechno jsou peníze

Hlavní stránka / Peníze / Co všechno jsou peníze

27.1.2023

Co všechno jsou peníze Když se řekne peníze, mnozí z nás si představí hotovost - bankovky a mince, kterými se běžně platí. Existují ale taky bezhotovostní, elektronické peníze nebo kryptoměna.

Bezhotovostní peníze

Bezhotovostní peníze jsou peníze ve formě záznamu na účtech v bankách. Přijde-li člověku výplata na účet, přišla v tzv. bezhotovostních penězích. Peníze se pak můžou bezhotovostně dál používat – může se jimi platit s pomocí platební karty v obchodě nebo z účtu zaplatit nájem, elektřinu… Peníze nejsou fyzicky vidět v peněžence, ale na výpisu z účtu nebo v elektronickém bankovnictví.

Elektronické peníze

Elektronické peníze fungují jako kredit na mobilu. Nabiješ si nějakou elektronickou peněženku a platíš, dokud je kredit.

Jako elektronická peněženka může sloužit mobil, nějaká karta (ne ta běžná platební, kterou míváme k účtu) nebo virtuální účet na internetu (např. PaySec nebo PayPal).

Výhody elektronických peněz

  • nejsou vázány na bankovní účet – v případě zneužití může člověk přijít jen o tolik, na kolik měl nabito, ne o všechno na účtu
  • při platbě na internetu se nezadávají citlivé údaje (např. číslo kreditní karty) jako při platbě běžnou platební kartou

Na co pozor

  • elektronické peníze vydávají podnikatelé, ne státem ostře sledované banky, takže můžeš taky pěkně naletět…
  • některé peněženky mívají limit, kolik s nimi může člověk celkem ročně zaplatit
  • je důležité podívat se na poplatky za zřízení, transakce, dobití atd.
  • možnost výběru/směny na hotovostní peníze

Digitální měna

Digitální měna je elektronicky vytvořená – jde o jakýsi software, který sdílí omezená síť lidí. Digitální měnou jsou např. virtuální peníze v počítačové hře, ale můžou to být i prostředky, kterými se dá platit na internetu za zboží a služby.

Bitcoin

Něco více o bitcoinu:

 

(Můžeš si zapnout české titulky.)


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.