Co všechno se dá sdílet

Hlavní stránka / Peníze / Co všechno se dá sdílet

27.1.2023

Co všechno se dá sdílet Kromě fotek na facebooku se dají sdílet peníze, byty nebo auta. Lidé sdílejí, aby si přivydělali, snížili náklady na živobytí nebo si prostě užili víc legrace. Jak to funguje?

Sdílená ekonomika

Takzvaná sdílená ekonomika vznikla před pár lety zcela náhodou v USA díky nafukovacím matracím a podnikavému duchu mladých designérů. Ti totiž nechali ve svém bytě za vlídný poplatek přespat kolegy – účastníky konference. Od té doby jejich firma ubytovala už 4 miliony lidí po celém světě.

Dnes je možné sdílet nejen nemovitosti, ale také auta, nářadí, knihy a mnohé další.

Couchsurfing

Objednej si gauč v cizím bytě a vyraz na dovolenou. Když nemáš moc peněz a chceš cestovat, poznat místní lidi a kulturu, je to skvělá příležitost.

Spolujízda

Spolujízda, Jízdomat, Autostop, Jeduautem… Když nechceš jet prázdným autem nebo naopak auto nemáš a potřebuješ se někam dostat, máš možnost najít si spolujízdu a podělit se o náklady na benzin.

Bikesharing

Najdi správnou půjčovnu, za malý či žádný poplatek sedni na kolo, popojeď, zamkni kolo ke stojanu a přes mobilní aplikaci nahlas jeho polohu.

Sdílení peněz

Sdílejí se už nejen věci, ale taky peníze. Typickým příkladem je crowdfunding – online veřejné sbírky, které se díky malým přispěvatelům snaží vybrat vyšší cílové částky na zajímavé projekty. Dalším příkladem jsou peer2peer půjčky. Zájemce o půjčku vyplní na internetu formulář a soukromí věřitelé si pak mohou vybrat, komu půjčí a za jaký úrok.

Obezřetnost se vyplácí:

Různí lidé, různé povahy… Vždycky si dej pozor, s kým sdílíš – s kým máš tu čest!

Ukázka úspěšné crowdfundingové kampaně na sdílení jízdních kol:

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.