Inflace a její vliv na spotřebitele a dlužníky

Hlavní stránka / Peníze / Inflace a její vliv na spotřebitele a dlužníky

4.4.2023

Inflace a její vliv na spotřebitele a dlužníky Inflace je, když se říká „zdražuje se“. Inflace je všeobecný průměrný růst cen v ekonomice za určité časové období, ale nejen cen, také mezd!

Kdy ceny rostou?

  • Když je u některých produktů v ekonomice poptávka větší než nabídka (např. když pěstitelé hroznů na jižní Moravě oznámí, že jejich úrodu zničilo příliš chladné počasí, výrobci vína pochopí, že bude na trhu méně hroznů, než potřebují, a začnou se pravděpodobně předhánět ve výši ceny, kterou za hrozny rádi zaplatí, aby jich měli dostatek na výrobu vína. Ceny tedy obecně porostou.)
  • Výdaje rostou výrobcům. (např. dodavatel energie zvýší ceny elektřiny, a proto místní pekař, který používá elektrické trouby, musí zvýšit ceny pečiva kvůli vyšším účtům za elektřinu).

Definice inflace

Inflace je průměrný obecný růst cen v ekonomice během určité časové periody. Slovo „obecný“ je velmi důležité. Nemluvíme o inflaci, pokud vzroste cena pouze jednoho nebo dvou produktů. Inflace znamená to, že roste cena všeho zboží zahrnutého do obrovského nákupního koše.

Při inflaci ztrácejí peníze svou hodnotu. Cesta autobusem stála před měsícem 20 Kč, ale cena benzínu stoupla a provozovatel hromadné dopravy náležitě zvýšil cenu – stejná cesta teď stojí 22 Kč – mluvíme o 10% růstu ceny, což přispívá k inflaci.

Příklad výpočtu inflace (Zdroj: Evropská centrální banka, ecb.europa.eu)

Kdo trpí inflací?

  • Spotřebitelé – je těžší porovnávat ceny a učinit dobré finanční rozhodnutí, když není jasné, jaké budou ceny příští měsíc.
  • Střadatelé – při inflaci úspory ztrácí svou hodnotu.
  • Výrobciplánování investic a výpočet určité míry zisku z jednotlivých projektů není jednoduché, když se ceny neočekávaně mění. Inflace snižuje míru zisku.

Kdo při inflaci získává?

  • Dlužníci (lidé, kteří dluží peníze) – inflace obvykle vede k nižší úrokové sazbě z dluhu, a to znamená nižší náklady pro dlužníka.


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.