Jak doma kolují peníze

Hlavní stránka / Peníze / Jak doma kolují peníze

30.6.2020

Jak doma kolují peníze Rostou peníze na stromě, nebo se berou v bankomatu? Ani jedno ani druhé, rodiče je vydělávají a musí s nimi dobře hospodařit, aby každý měsíc zaplatili všechno důležité.

Peníze

Když se řekne peníze, mnozí z nás si představí hotovost - bankovky a mince, kterými se běžně platí. Existují ale taky jiné peníze – neviditelné neboli bezhotovostní, ty, které máme na účtu.

Jak to vlastně chodí

Rodiče dostanou každý měsíc výplatu, je to odměna za to, že chodí do práce. Výplata přijde rodičům na účet v bance, takže vlastně v neviditelných penězích. K účtu mívají rodiče platební kartu. S pomocí platební karty se dá platit anebo vybírat peníze z účtu. Pokaždé, když rodiče zaplatí platební kartou, ubydou peníze z účtu. To samé se stane, když si vyberou peníze z bankomatu. To jim taky zmizí část peněz účtu. Utrácet se tedy může, dokud mám peníze na účtu nebo v kapse.

Rozpočet

Za co všechno se musí měsíčně platit

Rodiče si nemůžou utrácet, jak se jim zachce. Mají nějaké povinnosti, co se musí nejprve zaplatit. Třeba za bydlení se zpravidla platí největší díl z výplaty. Skoro čtvrtina výplaty se pak projí a propije. Podívej se na obrázek, jak je to s výdaji dál.

Těžká matematika

Na předchozí stránce jsme psali, že výplata se zpravidla vyplácí měsíčně, ale někdy také třeba jednou za týden nebo naopak jednou za půl roku. Z výplaty musí rodiče zaplatit všechny výdaje, o kterých píšeme výše. A tak si musí dobře spočítat, na jak dlouho mu musí výplata vydržet.

Takovému propočtu se říká rozpočet. Rozpočet ukazuje, kolik rodiče za měsíc dostanou peněz na jedné straně = příjmy, a na druhé straně, kolik jich musí za všechno zaplatit = výdaje.

Když je v rozpočtu víc příjmů než výdajů, je to bezvadné, protože něco ušetříš, a to se ti může hodit do budoucna. Pokud je to tak, že v rozpočtu je v součtu víc výdajů než příjmů, řítíš se do průšvihu, protože si musíš půjčit, a to nevěstí nic dobrého.

Rodinný rozpočet


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.