Kolik stojí peníze

Hlavní stránka / Peníze / Kolik stojí peníze

18.4.2023

Kolik stojí peníze Jakoukoliv půjčku už dneska poskytne kdejaká banka, instituce, soukromá firma nebo osoba. Půjčují si rodiče, studenti na vysoké, ale taky středoškoláci. Zkrátka stačí splnit pár základních podmínek a můžeš „jít do minusu“. Že je to skvělé? Tak než se něčemu takovému upíšeš jenom proto, aby sis koupil předražené džíny nebo značkové hodinky, raději chvilku přemýšlej.

Není to charita

Výhodná a rychlá půjčka… říkají často reklamy. Z televize i tisku se na nás zeširoka usmívají lidé, kteří si údajně díky novým dluhům přinesli víc štěstí do života. Jenže nic není zadarmo. Ten nový tablet, na který si půjčíš, stojí pravděpodobně díky úrokům a dalším poplatkům skoro dvakrát tolik. A nedej bože, když se ti nepodaří splácet! Přijdou sankce, možná zabavení věci a další a další výdaje spojené s narůstajícím dluhem.

Kdy je půjčka smysluplná

Půjčit si má smysl ve chvíli, kdy jsi v nouzi a potřebuješ si pořídit věc, která je pro tebe nezbytně nutná. Například když se vám doma v lednu nečekaně rozbije kotel a nemůžete ho ihned zaplatit, tak si budete muset nejspíš půjčit. Naopak pořídit si půjčku na exkluzivní nový model lyží je prostě nesmysl. Už po sezoně budou mít lyže mnohem nižší hodnotu, než za jakou jsi je pořídil. Zato ty se budeš ještě v létě mordovat na brigádě, abys je splatil i s úroky. Půjčka má zkrátka smysl ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné nebo když si pořizuješ věc, která v čase neztrácí cenu, nebo ji, ještě lépe, nabývá.

Takže než se budeš chtít ty nebo někdo z tvého okolí neuváženě vrhnout do půjčky, odpovězte si na tyto otázky:

Tudy ne!

Někteří lidé se snadno dostanou do bludného kruhu tím, že si u jiné banky půjčí na to, aby splatili předchozí půjčku. To je velmi nebezpečné, protože tak vytvářejí koloběh dluhů. Pokud by ses dostal do situace, kdy nemůžeš splácet celou částku, domluv si s bankou tzv. splátkový kalendář. 

Nikdy si nepůjčuj na výrobky či služby, které budeš splácet delší dobu, než je budeš reálně užívat (lístky na festival, dárky k Vánocům).

Víc se dočteš na:

Online kalkulačky úvěrů dTEST

Zodpovědné zadlužování


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.