...než začneš chodit na brigádu

Hlavní stránka / Peníze / ...než začneš chodit na brigádu

27.1.2023

...než začneš chodit na brigádu Kdo by si při studiu nechtěl či nepotřeboval přivydělat nějakou tu korunu!? Ale víš, jak na to? Jak si zařídit práci a jakou smlouvu uzavřít, aby to bylo pro tebe výhodné?

 

Hrubý a čistý příjem

Z každé výplaty nebo honoráře bys měl platit daně a někdy i sociální nebo zdravotní pojištění – viz dále. Jako student máš určitá daňová zvýhodnění, tak se vždycky pořádně poptej!

Podepíšeš s jedním, makáš pro druhého

Zřejmě nejčastějším způsobem přivýdělku mladých lidí je zaměstnání prostřednictvím pracovní agentury. Zvláštnost tohoto druhu zaměstnávání spočívá v tom, že pracovní smlouvu uzavřeš s agenturou práce, nikoliv se společností, u níž pak fakticky pracuješ. Jako „nádeník“ jsi pak povinen dodržovat pokyny a instrukce nadřízeného pracovníka společnosti, u které pracuješ. Nicméně administrativu kolem smlouvy dělá agentura práce a zároveň ti vyplácí i mzdu.

Co podepsat?

Nejčastěji se můžeš nechat zaměstnat na základě pracovní smlouvy. Ta se v případě brigád uzavírá většinou na dobu určitou.

 

Další možnou formou zaměstnání je dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce.

Dohodu o provedení práce, tzv. dépépéčko (DPP), s tebou může zaměstnavatel uzavřít na maximálně 300 hodin ročně.

Dohodu o pracovní činnosti, tzv. dépéčé (DPČ), můžeš uzavřít na brigádu, která v průměru za celý rok nepřekročí 20 hodin týdně.

V neposlední řadě lze práce vykonávat na základě smlouvy o dílo, autorské smlouvy a dalších.

Jak se připravit na pracovní pohovor:

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.