Tahák na tarify telefonů

Hlavní stránka / Peníze / Tahák na tarify telefonů

15.2.2023

Tahák na tarify telefonů Víš, co je bílá, modrá nebo zelená linka? Podle čeho poznáš, kolik stojí číslo, které začíná devítkou?

Čísla infolinek firem a institucí

Zelená linka 800

  • Hovor nikdy neplatíš, vždy je na účet volaného.

Modré linky 81, 83, 843, 844, 845, 846 a 855

  • Náklady na hovor sdílíš s volaným podle tarifu svého operátora.

Bílá linka 840, 841, 842, 847, 848 a 849

  • Cenu hovoru vždy platí volající, opět podle tarifu svého operátora.

Pozor na čísla, která začínají devítkou! Žluté a duhové linky…

... ti můžou snadno udělat díru do peněženky.

900 xxyyyy, 906 xxyyyy, 909 xxyyyy  – cenu hovoru za minutu udává 4. a 5. číslice, tedy xx Kč/min.

905 xxyyyy – jednorázová cena za hovor je rovna desetinásobku 4. a 5. číslice, tedy 10krát xx Kč.

908 xxyyyy – jednorázová cena za hovor je dána 4. a 5. číslicí, tedy xx Kč.

Na SMS se dá taky vydělat

 Cenu SMS u těchto „devítkových“ (prémiových) čísel udává poslední dvojčíslí nebo trojčíslí.

Pozor: U devítkových SMS je třeba si ještě k ceně zprávy připočítat cenu běžné SMS podle tvého tarifu. Jestli jsi zvyklý si např. přes SMS kupovat jízdenky MHD v některých větších městech, stojí tě tak jízdenka trochu víc, než kdyby sis ji koupil v trafice nebo v automatu na jízdenky.

Předvolby 972, 973 nebo 974

  • Telefonní čísla Českých drah (972), Armády ČR (973) a Policie ČR (974). Platíš jako při hovoru na pevnou linku.

POZOR

Koukáš se na televizi, kde dávají úplně jednoduchou soutěž. Z náhodně rozházených písmen v tabulce máš poskládat určitá slova, stačí zavolat na devítkové telefonní číslo (třeba 909 90 12 34) a správně odpovědět. Ale proč tam nikdo nevolá, když je to tak jednoduché a slečna na obrazovce většinu času s žádným divákem nemluví? Princip této hry je obvykle podfuk. Ve skutečnosti do soutěže volá větší množství diváků, ale provozovatel soutěže je do studia většinou hned nepřepojí. Vydělává na tom, že je na lince pod různými záminkami zdržuje, aby provolali co nejvíc peněz (pochopitelně „v souladu“ se svými obchodními podmínkami – co na tom, že je neznáš a jsou často protiprávní, takže se k nim ze zákona nemá přihlížet). Při minutové sazbě 90 Kč může jít o tisícikorunové částky. Bacha na to. Podobně se švindluje i u některých ezoterických pořadů.

Informační linky – 1180, 1181, 1188, 12.., 13.., 14..

Také jste viděli reklamu v TV na příjemnou slečnu z linky 1188 s podbízivou větou „Dobrý den, jak vám mohu pomoci“? A nikde (ani malinkým písmem) zmínka o tom, že je služba zpoplatněná… Celý efekt reklamy působí tak, že je tu služba pro nás, ochotně a zdarma – viz video níže. Opak je bohužel pravdou. Pokud na linku volat opravdu potřebujete, pak si dopředu zjistěte u svého operátora, kolik volání na linku stojí.Zároveň je výhodnější si nechat číslo nadiktovat a poté zavěsit a dále si na číslo zavolat přímo ze svého telefonu. Pokud se totiž necháte přepojit přímo přes infolinku, pak se vám bude i nadále účtovat cena za volání jako byste stále ještě hovořili s informační linkou!


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.