Dva roky natvrdo

Hlavní stránka / Právo / Dva roky natvrdo

5.3.2023

Dva roky natvrdo Dostal jsi k Vánocům svůj vysněný dárek – čtečku. Jenže i když jsi ji opatroval jako oko v hlavě, už po sedmi měsících přestala fungovat. Co s tím? Ještě štěstí, že existuje tzv. „záruka“. Ta ti totiž zaručí, že můžeš čtečku nebo i jiný výrobek, u kterého se vyskytne vada, u prodávajícího reklamovat a žádat nápravu.

Občanský zákoník stanoví u spotřebního zboží, tedy oblečení, elektroniky apod., minimální délku záruční doby 24 měsíců. Prodávající ti může nabídnout i lepší záruční podmínky – například zboží budeš moct reklamovat ve lhůtě delší, než je 24 měsíců. Anebo ti slíbí vždy vrátit peníze i přesto, že bys ze zákona měl právo jen na opravu výrobku, či ti poskytne bezplatně náhradní zboží. A proč by to dělal? Nějak přeci musí porazit konkurenci. Často si ale taky nechá za tuto smluvní záruku extra zaplatit a pak je na tobě, jestli si ji přikoupíš nebo ne.

Pokud ti prodávající poskytuje lepší záruční podmínky, může je různě omezit, například ve 3. roce záruky už nabízí jen opravu výrobku, nikoliv jeho výměnu. Nikdy ti ale prodávající nemůže zkrátit 24měsíční lhůtu pro reklamaci.

Některé vady prostě neprotlačíš

Pokud si koupíš nové polobotky a jdeš si v nich zahrát fotbal, nejspíš už nebudou vypadat jako nové. V takovém případě se ti asi jen těžko podaří prodavače přesvědčit, aby ti je vyměnil. Každá věc zkrátka potřebuje vhodnou péči, s tím musíš počítat. Rady pro správné užívání a pro údržbu výrobku by ti měl říct prodávající anebo je najdeš v návodu k použití.

Záruční dobu nelze zaměňovat s životností výrobku – po baterii či žárovce nemůžeš chtít, aby nepřetržitě fungovaly 24 měsíců. Pokud je však máš uložené v zásobě a teprve při jejich prvním použití zjistíš, že nefungují, pak se o vadu jedná.

Podobně je to s potravinami. Tady se nedá mluvit o tom, že by potraviny měly vydržet 24 měsíců.

Datum použitelnosti a minimální trvanlivosti – jaký je v tom rozdíl?

Datum použitelnosti („Spotřebujte do…“) se používá u potravin, které podléhají rychlé zkáze. Na prošlý jogurt nebo šunku by tvůj žaludek nemusel reagovat zrovna nadšeně. Po uplynutí data použitelnosti už prodejce nesmí takové zboží vůbec prodávat.

Datum minimální trvanlivosti se používá hlavně u trvanlivých potravin (konzervy, těstoviny, balené sladkosti atd.). Rozdíl je v tom, že po uplynutí minimální trvanlivosti může prodejce jídlo prodávat, ale jen, je-li bezpečné, a za nižší cenu, odděleně od ostatního sortimentu a musí tě upozornit, že prošla doba min. trvanlivosti.

Slevy a zboží z „druhé ruky“

Zákonná záruka 24 měsíců platí i na zboží prodávané ve výprodejích, v bazarech, v různých akcích, ale i pro věci prodávané za nižší cenu kvůli existující vadě.

Ale pozor, obchodník může „po dohodě s kupujícím“ zkrátit záruční dobu bazarového zboží, ne však na méně než na jeden rok. Dávej proto pozor, co je napsáno v prodejním dokladu! U použité věci nemůžeš reklamovat vady, které věc měla, když sis ji kupoval.

Když si budeš pořizovat výrobek ve slevě, zajímej se, proč je zlevněný. Platí totiž, že na vadu, kvůli které byl výrobek zlevněný, reklamaci uplatnit nemůžeš. Tato vada musí být uvedena v prodejním dokladu. Pokud si kupuješ třeba telefon s odřeným displejem za skvělou cenu, nemůžeš počítat s tím, že ti pak poškrábaný telefon prodávající jako vadu uzná.

Ochrana spotřebitele a záruka zboží:


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.