Šmejdi

14.1.2023

Šmejdi Manipulace, nátlak, agrese, ponižování. Super sada hrnců za super skvělou cenu, výlet a oběd zdarma. Jak to všechno souvisí?

Kdo jsou šmejdi?

Organizátoři předváděcích akcí, podvodní prodejci, kteří lákají převážně staré lidi na výlety (výjezdní akce), aby jim vnutili předražené nádobí nebo cokoliv „praktického“ do domácnosti.

Jak to funguje?

Zpravidla senioři nebo jiní důvěřiví a zranitelní lidé dostanou do schránky pozvánku, kde se uvádí, že například vyhráli nové žerzejové povlečení a že si ho mají jet převzít v určený den na zámek. Oběd je samozřejmě v ceně zájezdu a účastníky čeká bohatý program, ochutnávka sýrů, vystoupení známého herce nebo zpěváka apod. Autobus pro ně bude připraven v deset dopoledne před obecním úřadem.

Na zámku se pak odehraje onen „bohatý“ program. Naprosto nepřijatelným chováním a nátlakem jsou návštěvníci akce tlačeni k nákupu hrnců, zdravotních matrací, přikrývek, nožů, indukčních plotýnek a bůhví čeho ještě za neuvěřitelné ceny. Na internetu nebo jinde je přitom k mání stejně kvalitní zboží za zlomek ceny. Pokud nenakoupí, nedostanou účastníci akce třeba oběd ani výhru a jsou vystaveni velkému ponižování. Jsou případy, kdy šmejdi lidem brali občanky a nechtěli jim je vrátit, dokud si něco nekoupí! Na ochranu zákazníků před manipulací je tu ze zákona zákaz vybírat při předváděčce a ještě sedm dnů poté jakoukoliv částku a existuje i možnost odstoupit od smlouvy během 14 dnů od jejího uzavření. Když už dáš peníze jednou z ruky, těžko se jich domáháš zpět. Podobné firmy mají obvykle krátké trvání a brzy převléknou kabát.

Šmejdi jsou i telefonní nebo podomní

Česká obchodní inspekce zveřejnila případ, kdy spotřebitel provolal 64 tisíc korun, aby dostal úvěr.

Spálit se může každý

Na šmejdy můžeš narazit, i když nejedeš zrovna na předváděčku – třeba před obchoďákem nebo někde u zdravotního střediska, jak tě zvou na bezplatnou ukázku masážních křesel, polštářů, kuchyňských přístrojů, skvělých nožů apod. – jakoby náhodou získáš slevu, možná i setřeš výherní los, a už se vezeš. K převzetí výhry stačí maličkost, koupit předražené zboží třeba za 5 tisíc. Žádná výhra není zadarmo.

Pozor, šmejdi jsou všude, stále vymýšlejí rafinovanější taktiky, jak se dostat k cizím penězům. Buď na pozoru, když u vás doma někdo zazvoní a jde přeprogramovat pevnou linku nebo je od „dceřiné společnosti ČEZu“ a chce zkontrolovat jističe… Aby se z technika nevyloupnul podomní prodejce, co ti podšoupne k podpisu i novou smlouvu na telekomunikační nebo energetické služby, a ještě vám okoukne domácnost!

Co ty s tím?

  • Pobav se o předváděčkách s rodiči a prarodiči, co si o nich myslí. Podívejte se třeba společně na dokument Silvie Dymákové Šmejdi. Pak už snad nebude třeba nic vysvětlovat a na zámek i oběd si zajedete s babičkou pro jistotu sami.
  • Když někdo osloví přímo tebe, nenech se zlanařit. Na ulici nikomu nepředávej svoje osobní údaje, zvyšuješ tím riziko, že tě někdo bude v budoucnu s podobnými nabídkami kontaktovat.

Trailer k filmu Šmejdi:

Celý film:

(pozor, jedná se o autentický dokument, některé záběry jsou velmi sugestivní)

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.