Šmejdi

27.11.2015

Šmejdi Manipulace, nátlak, agrese, ponižování. Super sada hrnců za super skvělou cenu, výlet a oběd zdarma. Jak to všechno souvisí?

Kdo jsou šmejdi?

Organizátoři předváděcích akcí, podvodní prodejci, kteří lákají převážně staré lidi na výlety (výjezdní akce), aby jim vnutili předražené nádobí nebo cokoliv „praktického“ do domácnosti.

Jak to funguje?

Zpravidla senioři nebo jiní důvěřiví a zranitelní lidé dostanou do schránky pozvánku, kde  se uvádí, že například vyhráli nové žerzejové povlečení a že si ho mají jet převzít  v určený den na zámek. Oběd je samozřejmě v ceně zájezdu a účastníky čeká bohatý program. Autobus pro ně bude připraven v deset dopoledne před obecním úřadem.

Na zámku se pak odehraje onen „bohatý“ program. Naprosto nepřijatelným chováním a nátlakem jsou návštěvníci akce nuceni k nákupu hrnců, žehlicích prken a bůhví čeho ještě za neuvěřitelné ceny. Pokud nenakoupí, nedostanou oběd ani výhru a jsou vystaveni velkému ponižování. Jsou případy, kdy šmejdi lidem brali občanky a nechtěli jim je vrátit, dokud si něco nekoupí!

Šmejdi jsou i telefonní nebo podomní

Česká obchodní inspekce zveřejnila případ, kdy spotřebitel provolal 64 tisíc korun, aby dostal úvěr.

Pozor, šmejdi jsou všude, stále vymýšlejí rafinovanější taktiky, jak se dostat k cizím penězům. Buď na pozoru, když u vás doma někdo zazvoní a jde přeprogramovat pevnou linku nebo je od „dceřiné společnosti ČEZu“ a chce zkontrolovat jističe… Aby se z technika nevyloupnul podomní prodejce, co ti podšoupne k podpisu i novou smlouvu na telekomunikační nebo energetické služby a ještě vám okoukne domácnost!

Co ty s tím?

Bav se o tom s rodiči a prarodiči. Podívejte se třeba společně na dokument Silvie Dymákové Šmejdi. Pak už snad nebude třeba nic vysvětlovat a na zámek i  oběd si zajedete s babičkou pro jistotu sami.

Trailer k filmu Šmejdi:

Celý film:

(pozor, jedná se o autentický dokument, některé záběry jsou velmi sugestivní)

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.