Velký virtuální obchoďák

Hlavní stránka / Právo / Velký virtuální obchoďák

27.11.2015

Velký virtuální obchoďák Na internetu se vyznáš líp než tvoji rodiče a možná i díky jejich platební kartě občas něco nakoupíš – telefon, oblečení, sportovní vybavení, zkrátka cokoli. Přes internet je to rychlé a pohodlné, a tak se dá nakupovat i v zahraničí – jenže je potřeba mít oči na stopkách.

Jedno kliknutí a uzavřeš smlouvu

Smlouvu můžeš uzavřít už pouhým kliknutím na ikonu „koupit“ nebo „objednat“. To je na internetu to super - ale může to být i zrádné. Jsou lidé, kteří si zkusmo chtějí projít objednávacím protokolem na webu, aby viděli, jaký je ve finále způsob platby. Jenže se mohou spálit, když třeba na zahraničním webu nerozumí všem informacím dokonale.

Online můžeš odstoupit od smlouvy – většinou

Při „nákupu na dálku“ můžeš odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu a bez sankce. To je výhoda nákupu přes internet. Protože nemáš možnost si zboží vyzkoušet nebo nechat předvést v obchodě, prohlédneš si ho a vyzkoušíš v pohodě doma, a když ti nevyhovuje, vrátíš ho. Ale pozor! Neplatí to pro audio a video nahrávky a počítačové programy, pokud jsi už poškodil originální obal. Výjimka z tohoto pravidla platí i pro ubytování, dopravu a zábavní služby, pokud mají být poskytnuty v konkrétním termínu,  například koncerty. Na 14 dní se nemůžeš spolehnout ani u služeb, které ti podnikatel začal poskytovat s tvým souhlasem už před uplynutím této ochranné lhůty. Právo je plné všelijakých výjimek a je dobré na to pamatovat i při nákupu přes internet.

Víš, kdo je na druhé straně?

Zvláště při „nákupu na dálku“ je opatrnost na místě. Předem si ověř, s kým máš tu čest a za jakých podmínek nakupuješ zboží či objednáváš službu. Můžeš tak předejít nepříjemným překvapením.

Pořádně čti, kolik a za co platíš

Jirka si špatně přečetl informace na webu lucemburské seznamky a uzavřel s ní na dálku smlouvu  s cenou 549 Kč měsíčně na dobu 6 měsíců. Přitom se domníval, že 549 Kč je částka za celý půlrok. Společnost jeho odstoupení od uzavřené smlouvy neuznala a jemu nezbývalo než zaplatit.

A proto: Vždy a zcela bez výjimky si pozorně prostuduj, co a za jakých podmínek si objednáváš. Je lepší nekoupit nic než si zbytečně přidělávat problémy.

  • Jak si rychle prověřit prodejce, jak odhalit podvod či jak zjistit, jaké mohou nastat problémy při přeshraničním nákupu v EU a jak se jim vyhnout?

Radu a odpověď najdeš na webu Evropského spotřebitelského centra:

www.evropskyspotrebitel.cz

Evropské spotřebitelské centrum ČR se zabývá právy spotřebitelů při nakupování od obchodníků z jiných zemí EU, Norska a Islandu. Je jedním z 30 členů sítě ESC (ECC-Net) a jeho činnost financuje Evropská komise a Česká obchodní inspekce, při níž v ČR působí.

Síť Evropských spotřebitelských center vyřešila za 10 let svého vzniku přes 300 000 konkrétních spotřebitelských sporů.

Nákup na internetu a nový občanský zákoník:

Vratky zboží zakoupeného na internetu:


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.