Velký virtuální obchoďák

Hlavní stránka / Právo / Velký virtuální obchoďák

22.1.2023

Velký virtuální obchoďák Na internetu se vyznáš líp než tvoji rodiče a možná i díky jejich platební kartě občas něco nakoupíš – telefon, oblečení, sportovní vybavení, zkrátka cokoli. Přes internet je to rychlé a pohodlné, a tak se dá nakupovat i v zahraničí – jenže je potřeba mít oči na stopkách.

Jedno kliknutí, a uzavřeš smlouvu

Smlouvu můžeš uzavřít už pouhým kliknutím na ikonu „koupit“ nebo „objednat“. To je na internetu super – ale může to být i zrádné. Jsou lidé, kteří si jen zkusmo chtějí projít objednávacím protokolem, aby viděli, jaký je ve finále způsob platby, ale pak nechtěně odešlou objednávku, protože například na zahraničním webu nerozumí všem informacím.

Můžeš si to rozmyslet – většinou

Při „nákupu na dálku“ můžeš odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu a bez sankce. To je výhoda nákupu přes internet. Protože nemáš možnost si zboží vyzkoušet nebo nechat předvést v obchodě, prohlédneš si ho a vyzkoušíš v pohodě doma, a když ti nevyhovuje, vrátíš ho. Ale pozor! Neplatí to pro audio a videonahrávky a počítačové programy, pokud jsi už poškodil originální obal. Výjimka z tohoto pravidla platí i pro ubytování, dopravu a zábavní služby, pokud mají být poskytnuty v konkrétním termínu, například koncerty. Na 14 dní se nemůžeš spolehnout ani u služeb, které ti podnikatel začal poskytovat s tvým souhlasem už před uplynutím této lhůty 14 dnů. Právo je plné všelijakých výjimek a je dobré na to pamatovat i při nákupu přes internet.

Víš, kdo je na druhé straně?

Zvláště při „nákupu na dálku“ je opatrnost na místě. VŽDY si předem ověř, s kým máš tu čest a za jakých podmínek nakupuješ zboží nebo objednáváš službu.

Kolik stojí seznámení on-line?

Pavla si jen spěšně přečetla informace na webu lucemburské on-line seznamky a uzavřela s ní smlouvu s cenou 149 Kč za první měsíc na zkoušku. Víc neřešila a k jejímu překvapení jí seznamka po měsíci strhla dalších skoro 2500 Kč, protože smlouvu nevypověděla a ta se automaticky prodloužila o dalších pět měsíců.

A proto: Vždy a zcela bez výjimky si pozorně prostuduj, co a za jakých podmínek si objednáváš. Je lepší nekoupit nic, než si zbytečně přidělávat problémy.

  • Chceš si rychle prověřit podnikatele, odhalit podvod nebo zjistit, jaké mohou nastat problémy při nákupu v EU a jak se jim vyhnout?

Jdi na web Evropského spotřebitelského centra ČR:

www.evropskyspotrebitel.cz

Evropské spotřebitelské centrum ČR bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu mimosoudní cestou. Je jedním z 30 členů sítě ESC (ECC-Net) a jeho činnost financuje Evropská komise a Česká obchodní inspekce, při níž působí.

Nákup na internetu a nový občanský zákoník:

Vratky zboží zakoupeného na internetu:


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.