A bude se prodávat voda

Hlavní stránka / Příroda / A bude se prodávat voda

9.2.2023

A bude se prodávat voda Tuhle Trautenberkovu hlášku zná každé dítě. Ale víš, kolik vody (s)potřebuješ k běžnému žití? Fakt to není jenom pití, sprcha, umyté nádobí a spláchnutý záchod! A kolik za ni platíš?

Platba za vodu má dvě složky:
Vodné platíš za pitnou vodu dodávanou z veřejného vodovodu a její množství se měří vodoměrem, zpravidla někde ve sklepě.

Stočné je částka, kterou platíš za odpadní vodu poslanou do kanalizace a odvíjí se z vodného.

Platí se za metry krychlové, například v Praze celkem 85,42 Kč/m3, v Brně 75,74 Kč/m3 a v Hradci Králové 90,30 Kč/m3.

Nejvíc vody spotřebujeme při koupáni ve vaně (až 150 litrů), splachování záchodu (až 12 litrů), mytí nádobí (ručně až 20 litrů, myčka až 30 litrů), praní (až 80 litrů), mytí auta (až 200 litrů) a venkovní zálivka (až 10 litrů na metr čtvereční).

Množství spotřebované vody snižuje krátké sprchování, dvojité tlačítko nebo spořiče vody ve splachovací nádobě, důsledné zavírání vody při hygieně (třeba při čištění zubů), rychlá oprava kapajícího kohoutku, zalévání zahrádky ráno nebo večer a k tomu využívání dešťové vody.

Vodoměr spolehlivě roztáčí protékající nádržka splachovadla a plnění nebo doplňování domácího bazénu.

Měj se na pozoru!

Když vám přijdou domů změřit vodu, nech si předložit osobní průkaz pracovníka, kde je uvedeno jméno, příjmení a osobní číslo. Je povinen se jím na vyžádání prokázat. Mívá oblečení s logem vodárenské společnosti, takže je dobré si zjistit, kdo je dodavatelem tam, kde bydlíš.

K pití vodu ze studánky, nebo kohoutkovou?

U lesní studánky za vodu neplatíš nic, jen náklady na přepravu sebe sama, a u prověřených a kontrolovaných zdrojů lze odběr takové vody spojit se zdraví prospěšnou procházkou. Pramenitá voda mívá vyšší obsah minerálů, tak se hodí k přímé spotřebě nebo přípravě studených nápojů. Při jejím převařování je třeba počítat s usazováním vodního kamene v hrnci nebo varné konvici.

Výhodou odběru vody z veřejného vodovodu je, že neplatíš žádný paušál za přivedení vody, jako je tomu třeba u elektřiny, a její cena je regulována, takže za deset litrů platíš ani ne korunu a čím míň spotřebuješ, tím míň platíš. A taky je pod stálou fyzikálně-chemickou kontrolou a dostupná takřka pořád. „Kohoutkovou“ si taky můžeš objednat v dobrých restauracích.

Nechutná?

Někdy je ale problém s chutí pitné vody, protože některé vodovodní řady bývají zastaralé. Někdo zajede ke studánce, někdo to řeší nákupem balené vody. Ani u jednoho není zaručena zdravotní nezávadnost, balená voda je navíc padesátkrát dražší než voda z vodovodního kohoutku.

Infobox:

Průměrná denní spotřeba pitné vody v domácnosti jednoho Pražana je 106 litrů, Američana 300 litrů, v západní Evropě 150 až 200 litrů a v zemích třetího světa jen 10 litrů na osobu. Přitom hygienické minimum deklarované světovou zdravotnickou organizací je 100 litrů na osobu a den.

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.