Zelená domácnost aneb zodpovědný spotřebitel

Hlavní stránka / Příroda / Zelená domácnost aneb zodpovědný spotřebitel

27.1.2023

Zelená domácnost aneb zodpovědný spotřebitel Planeta Země dostává zabrat. Spotřeba společnosti roste, objem odpadu narůstá, zdroje se postupně vyčerpávají. Co můžeš udělat, abys aspoň trochu pomohl životnímu prostředí?

Třídit odpad

Se spotřebou roste odpad a jeho tříděním aspoň trochu pomůžeš snížit zátěž životního prostředí. Viz článek Šest či více důvodů, proč třídit odpad.

Chodit pěšky nebo použít kolo, hromadný dopravní prostředek či sdílet auto

Jízda autem je určitě nejpohodlnější, ale když tuhle možnost zvolí mnoho lidí najednou, veškeré pohodlí je k ničemu, protože se kvůli zácpě lidé do cíle dostanou pozdě nebo vůbec. A výsledné znečištění ovzduší a hluk znepříjemňují život ve městech úplně všem – i samotným řidičům. Jezdit MHD nebo na kole je taky fajn a ve městech s méně auty se příjemněji žije. A pokud potřebuješ na nějakou cestu nutně auto, zkus carsharing - viz článek Co všechno se dá sdílet.

Nakupovat výrobky, které jsou šetrné k životnímu prostředí

Při nákupu se nerozhoduj jen podle ceny, zkus hledat výrobky, které jsou nejšetrnější k životnímu prostředí. Takové produkty mívají na sobě různé značky. Více se o tom dočteš v kapitole Co značí značka.

Při nákupu spotřebičů je zásadní jejich energetická náročnost. Úsporné spotřebiče energetické třídy A, A+, A++, nebo dokonce A+++ ročně ušetří několik desítek i stovek korun. U počítačů, tiskáren, kopírek a další kancelářské techniky se energetická šetrnost pozná podle značky Energy Star. Rozdíl ve spotřebě mezi jednotlivými energetickými třídami se pohybuje mezi 10 - 30 %. Takové nákupy jsou tedy nejen ekologické, ale zároveň šetří tvoji peněženku. 

Dále se snaž vybírat výrobky s vratnými obaly a pokud možno od místních dodavatelů a výrobců. Takové výrobky nezatěžují životní prostředí a na jejich dopravu do obchodů není třeba vynaložit další energii a náklady.

Tato pravidla  ti možná připadají trochu legrační, ale věř tomu, že dokážou ušetřit až 20 % stávající spotřeby energie ročně! Nezapomeň, že šetřením pomůžeš přírodě i svojí peněžence.

Víc se dočteš na:

 


Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.